Obchody znovu otevřely – je čas se zamyslet

Včera se otevřely obchody s oblečením. Někde jsem viděla video z otvíračky outletu Freeport Hatě, kde nakupující atakovali sprinterské rekordy ve snaze ukořistit tenisky Nike za dvě kila (což SAMOZŘEJMĚ cháááápu), nicméně když už zase můžeme hromadit hadry a doplňky, možná bychom se mohli zamyslet…

V době lockdownu se náš používaný šatník (většiny lidí) smrskl asi na následující: pyžamo, tepláky s vyšmajdanýma kolenama a slušný tepláky na nákup do Lidlu. Teď konečně se bude zase dát chodit do muzeí, ZOO, brzo i na jídlo na zahrádku a chtě, nechtě bojujeme s pocitem, že si něco konečně CHCEME/MŮŽEME zase koupit, ODMĚNIT SE a OŽIVIT již rok mrtvý šatník.

Jenže není náš šatník mrtvý už dlouho? Máte tam věci, které jste předtím DOVOPRAVDICKY na HOLEJ PUPÍK fakt nosili? Pojďme si to shrnout, jo?

Paretovo pravidlo tvrdí, že nosíme jen 20% oblečení v 80% veškerého času (nepočítám do toho věci na pohřeb, slavnostní šaty atd…).
To znamená, že vám ve skříni určitě visí košile od maminky, která se vám fakt nelíbí, ale ze slušnosti jste ji ještě nevyhodili, nebo svetr z výprodeje s velkou dírou, kterou jste ještě neměli za poslední dva roky čas zašít.

Šup s tím pryč.

Možnosti jsou různé: vinted, bazoš, marketplace na FB, skvělý je i uspořádat večírek, kam mají vstup jen ženy (předpokládám, že muži tuhle akci dělat nebudou) s podobnou konfekční velikostí (to abyste eliminovali případné prudiče se slovy „nemáš to ve větším?“ – „Ne, nemám, nejsem podělaný HáeMko.“).
Můj zlatý muž mi jednou řekl, že za každé boty, které si koupím, musím dvoje vyřadit. Zní to taky skvěle, je to operace postupné redukce šatníku, kdy je bolest ze ztracených kousků kompenzována radostí z jednoho nového – taky doporučuju zkusit!

Občas se najde klientka, které pomáhám s organizací šatníku a má HODNĚ oblečení. Hodně pro ilustraci je třeba 30tery džíny, 30tery další kalhoty, 100 triček a dalších halenek, 50 mikinek a svetýrků, desítku košil a kabelek a bot tolik, že by se vešly do kufru menší dodávky.
Většinou „skříňová“ spolupráce končí happyendem – vyházíme – rozuměj vytřídíme polovinu věcí, aby se jí to aspoň do té skříně zpět vešlo. Takovým klientkám pak dávám legrační domácí úkol: na měsíc si mají vybrat ve svém šatníku jen určitý počet věcí, který po ten měsíc budou nosit. Místo výběru ze 100 triček budou mít třeba 10, kalhoty nebudou vybírat z několika desítek, ale jen z pětky, boty si nechají od každého typu jedny a zbytek doplňků se taky zredukuje. I vy si tu hru můžete zahrát – jděte do své skříně na nákup jako do obchodu a stanovte si počet kousků, se kterým pohodlně vyžijete v daném měsíci.
Výsledek? Vytřídíte to, co opravdu nosíte/máte rádi/chtěli jste nosit, ale upřednostňovali jste jiné kousky a ve skříni vám zbylo to zbytné.
Na konci měsíce uděláte revizi, co jste z vybraného nosili, případně přidejte, co Vám chybělo. Získáte přehled o tom, co skutečně chcete nosit a se zbytkem se můžete pomalu začít loučit. Je to celkem radikální, ale pokud má někdo vůli a chce s tou hromadou konečně něco dělat, doporučuji!

Loučení to bude těžké a smutné, ale položme si otázku – opravdu potřebujeme tolik věcí?

Tipy do skříně:

  • ramínka si srovnejte podle barev – od bílých košil, přes světlá saka a červené šaty až po černé sukně atd… – vždy budete vědět, co kam vrátit a jaké barvy u vás převládají
  • vyřaďte věci, do kterých už rok marně hubnete/přibíráte (pokud nejste těhotná atd.)
  • zbavte se drahých věcí, kterých vám bylo líto dát pryč (pokud jsou v super stavu, dají se prodat za podobnou hodnotu!)
  • vyřaďte věci ožmolkované, zažloutlé, seprané a rozbité
  • domácí trička a věci na zahradu nemusíte mít v několika sadách!:) stačí 2-3
  • většinou platí pravidlo – neměla jsem to poslední rok na sobě – zbytečný si to nechávat
  • založte si účet na vinted, luxusní kousky můžete prodat přes https://www.vestiairecollective.com/ – mám s nimi dobrou zkušenost, platba po odeslání přijde do několika dnů a nabízí ověření autentičnosti po nahrání fotek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *